Operační systémy


Operační systém je základní program počítače, který řídí spouštění a správu uživatelských programů, poskytuje funkce pro přístup k hardwaru, apod.

Z historie operačních systémů (OS)
1970 - UNIX systém,je víceúlohový a víceuživatelský operační systém, který je implementován na mnoha hardwarových platformách.
1976 - Apple systém, dnes MacOS X, systém, který je hojně využívaný v Americe do Evropy však přichází jen vzácně.
1981 - MS DOS je asi uživatelsky nejzajímavější (první celosvětově úspěšný) , který se však v současné době již téměř nepoužívá.
1985 - Windows, nejpoužívanější operační systém na světě
1991 - Linux, do současné doby byl jen pro linuxové nadšence, avšak v posledních cca 3 letech dostál velkých změn v uživatelské přívětivosti a s okenním systémem je zcela porovnatelný s Windows.

Systém Windows

je vyvíjen společností Microsoft od roku 1985, kdy tento operační systém umožňuje paralelní běh procesů, umožňuje více uživatelských účtů a nastavení. Tato společnost si díky vysokým příjmům z prodeje tohoto OS, mohla dovolit investici do dalšího softwaru, a tak světlo světa spatřily Windows (z anglického překladu: okna), které dnes používá naprostá většina uživatelů. Windowsů bylo vyvinuto více verzí, nejúspěšnější a nejrozšířenější z nich jsou Windows 95, Windows 98, Windows 2000, Windows XP a v současné době naleznete na trhu nejnovější Windows Vista, které dokážou pracovat i v 64 bitovém režimu.

Když budeme hovořit o ceně OS Windows, tak vězte, že kromě basic a home verzí existují také business, ultimate a server verze. Posloupnost výše popsaných verzí je posloupností i cen od nejnižší po nejvyšší. Mimo jiné záleží také na licenci, kterou s operačním systémem zakupujete. Cena současného OS Windows Vista Home Basic činí cca 1800 Kč, lepší Vista Home Premium už přibližně 2300 Kč a taková verze pro businessmany nebo ultimate verze pro vývojáře se pohybuje v rozmezí od 3500 Kč až do 60 000 Kč.
Bohužel v základních verzích je to však jen systém se základním vybavením bez kancelářských balíků Office, slušných kreslících programů, kvalitních her, vývojových aplikací a mnoha dalších, které je nutno za nemalý peníz dokoupit.  

 

Systém LINUX

Linux je jádrem (kernelem) několika počítačových operačních systémů. Je známým příkladem svobodného softwaru a vývoje open source softwaru – na rozdíl od proprietárních operačních systémů jako Windows či Mac OS je celý jeho zdrojový kód volně k dispozici pro veřejnost a kdokoli jej může svobodně používat, upravovat a dále distribuovat.

Charakteristika operačního systému LINUX:
Není to jen operační systém, který jen oživí počítač. Oproti jiným operačním systémům je po instalaci nabit množstvím jak standardních aplikací tak i nadstandardních jako jsou např. vývojové nástroje a další. Je to moderní operační systém bez virů a spywaru, zcela ovladatelný s kancelářskými nástroji "Office" a velkým množstvím uživatelských aplikací s kvalifikovanou podporou a dokumentací. Jako GNU/LINUX svobodný software pro všechny dostupný ZDARMA.

 

Některé distribuce: 

Ubuntu, Fedora, Mandriva Linux, OpenSuse, PCLinuxOS